Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lippia citriodora-Verbena citronová

30. 5. 2016

Verbena citrónová

Lippia triphylla
(Lippia citriodora)

Česky se jí taky říká aloiska, aloisie trojlistá.

pochází z Jižní Ameriky, Uruguaye, Argentiny a Chile. Ve své domovině a v teplých oblastech je to asi 5 m vysoký keř, pěstuje-li se v nádobě, zůstává většinou menší. Typické jsou úzké, kopinaté, až 10 cm dlouhé listy, vyrůstající v přeslenech po třech. Při rozemnutí voní silně po citrónu. V létě se objevují malé světle fialově vonné květy, vyrůstající v hustých koncových a úžlabních květenstvích.

Verbeně nejlépe vyhovují polostinná místa. Několik hodin ranního a večerního slunce jí postačí. Snáší ale i slunné stanoviště.  Protože se u nás může pěstovat jen v přenosných nádobách, vyžaduje vyhnojený substrát pro pokojové rostliny. Na léto ji můžete vysadit i do volné půdy v zahradě, ale nesmíte zapomenout ji před prvními mrazy opět vyzvednout, vsadit do nádoby a přenést do domu.

Po celou zimu musí verbena stát na světlém a vzdušném místě, kde nemrzne, přičemž postačí teplota 2-5 °C. Je-li v temnu, shazuje listy. V zimě potřebuje jen tolik vody, aby půda úplně nevyschla. V létě se musí zalévat vydatně. Před vynesením do zahrady je možné keřík prosvětlit nebo hluboko seříznout a odstříhané části nechat jako řízky zakořenit při 20 °C. Aby se mladé rostliny rozkošatěly, několikrát je zaštipujte. Přezimované exempláře se od jara do konce léta týdně přihnojují. Aloisie bývá často a rychle napadána mšicemi.

ObrazekDrogou jsou listy, sbírané počátkem květu, obyčejně nejlépe v červenci. Droga obsahuje vysoké procento citrónově vonící silice, menší množství tříslovin, organické kyseliny, flavonoidy a a další látky.Bylina tlumí překrvení nosní sliznice a s úspěchem je její nálev používán k léčbě tzv. sanorinismu, což je nepříjemný syndrom, kdy člověk, mající dlouho neprůchodný nos dlouhodobě užívá Sanorin nebo jiné vasodilatans, což po čase výrazně naruší nosní sliznici. Léčba spočívá v proplachování nosu střídavě odvarem z přesličky a nálevem z aloisky. Éterické oleje uklidňují a působí tišivě na křečovité bolesti žaludku. Čajový nálev má blahodárný účinek na zažívací trakt, listy jako přísada do koupele umožňují užít si voňavou osvěžující lázeň. Jinak droga působí také ke zklidnění kašle. Používá se i do čajových směsí proti migréně. Sušené lístky užijeme také k dochucování ovocných, zelených, bílých i černých čajů. Verbenu jako čaj bylinný louhujeme samostatně. Lístky lippie citriodory můžeme místo máty či meduňky použít i k dozdobení drinků nebo lehkých nepečených moučníků. Nálev z listů rádi pijí lidé ve Francii a ve Španělsku.

Tolik trocha teorie z dostupných zdrojů.  A teď osobní zkušenosti:

Já mám s touto rostlinou  zkušenosti od roku 2009 a musím říct, že je to nenáročná rostlina, která je zajímavá svou krásnou vůní po citrónech (po rozemnutí listů v ruce) a pro milovníky bylinných čajů svou chutí i vůní v nich. Zimoval jsem v chladu i v teple. Při chladném zimování rostlina nerostla, listy podle světla a zálivky buď opadaly nebo ne, při teplém neustále pokračovala v růstu, ale vytáhlých slabých větviček. Světlo má opravdu ráda. Na jaře je ale vždy nejlépe rostlinu hluboce seříznou (po obou způsobech zimování stejně nevypadá moc hezky) a ona obrazí za příznivějších podmínek novými výhony a také se zahustí. Zaštipování je vhodné, protože jinak rostou dlouhé výhony, které se nakonec ohnou dolů. Listy z ostříhaného materiálu se usuší na čaj. Z jedné rostliny se dá nasušit listí na celou zimu. Já vařím čaj ze samotných listů, ale jsou dobré i do směsí, které ovoní. Přes léto má rostlina velkou potřebu vody (zvlášť pokud ji umístím na přímé slunce) a pokud přeschne(stalo se mi většinou při malém objemu zeminy), opadávají  ji rády listy. Jinak ale žádnou zvláštní péči nepotřebuje, až na hlídání výskytu mšic či svilušek. Ale v mém případě to nebylo vůbec nic mimo obvyklý výskyt na zahradě. Hnojil jsem spolu s ostatními rostlinami. Z vlastní zkušenosti doporučuji použít větší nádobu. Rostlina to ocení bujnějším růstem. Vůbec nejlépe rostla přímo na zahradě v zemi, kam jsem ji vysadil po jarních mrazících. Na zimu je třeba ji vykopat, zasadit do kontejneru či květináče, umístit do chladné místnosti(snese teploty k 0°C-míň jsem nezkoušel) a na jaře po zmrzlých ji umístit zpět do volné země. Vůbec jí nevadí, že všechny listy opadají, spíš naopak potřeba zálivky je minimální. (jen ještě drobná poznámečka-v případě vysazení do volné půdy a podzimního vyrytí se mi už opakovaně stalo, že rostlina na jaře uschla, proto už nechávám rostliny v květináči a zapouštím je do země, aby prokořenily nebo je vůbec nezapouštím. Potom ale chce hodně hlídat zálivku. Sice je růst menší, ale pro mé potřeby naprosto dostačující)

Německý čaj proti migréně:

Stejným dílem květ heřmánku, listů verbeny, nati majoránky a květu lípy. Směs uchováváme v tmavé láhvi bez přístupu vzduchu. V případě potřeby přelijeme vrchovatou polévkovou lžíci směsi 150 ml vroucí vody. Pijeme 2-3 šálky denně.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Přezimování

(Ota, 30. 9. 2020 8:07)

Dobrý den,

letos v mírné zimě jsem měl dvouletou verbenu zakrytou chvojím venku přes zimu a vydržela.

Lippia citriodora

(Sallow, 5. 7. 2012 13:32)

Právě jsem donesla menší rostlinku za 25Kč z Globusu. Nadchla mě chuť lístků po citronu a nyní hledám rozumy na natu.
Díky za tvůj popis a již se těším až povyroste a z lístků si udělám čajíček. :-) ...

Re: Lippia citriodora

(Miloslava Valinová, 29. 7. 2014 16:29)

Já jí pěstuji 4. rokem.Kmínek až dva cm,letos musela ustoupit úpravám.Podotýkám přes zimu venku, jen navrším zeminu a na jaře až již nejsou mrazy očtvrtinu seříznu.Zahradnictví Valinová

Re: Re: Lippia citriodora

(Michal Spicner, 12. 5. 2020 16:37)

Dobrý den nemůžu sehnat nikde. Poraďte kde lze koupit či přeposlat. Dík za info

Re: Re: Lippia citriodora

(Admin, 29. 7. 2014 17:10)

Jste další z řady, kteří ji mají volně venku i přes zimu. Já to zkoušel jednou a nepřežilo nic. I stejně silné rostliny. Na mé potřeby vaření čaje stačí i rostlina v květináči, kterou přes léto zakopu do země. Určitě to ale ještě zkusím znovu zimovat venku.

verbena citronová

(Nováková, 17. 9. 2013 14:29)

Byla jsem za vnučkou ve Špa nělsku a matka jejího přítele nám vařila čaj z verbeny. Moc nám chutnal, zajímalo by mě, kde bych dostala koupit sazenici.

Přezimování.

(David, 18. 8. 2013 13:43)

Většinou pěstuji dvě rostliny, jednu v létě přímo v půdě - druhou v květináči. Loni jsem volně pěstovanou rostlinu rostlinu na podzim pouze seřízl (značně) a zasypal mulčovací kůrou. Na jaře opět obrazila. Už nevím, jak moc byly silné mrazy, ale přežila ... .

Re: Přezimování.

(Admin, 18. 8. 2013 15:46)

Já to ještě nezkoušel. Otázka je jestli se to povede každou zimu :-). Ta letošní byla velmi příznivá. Pokud máte víc jak jednu rostlinu, tak zkoušejte.

aloiska

(verbena citronová, 18. 7. 2013 21:11)

pěstování, čaj proti migréně