Jdi na obsah Jdi na menu
 


Škůdci a choroby

3. 4. 2007

Škůdci a choroby

Na konkrétní postřiky je třeba se zeptat v prodejně případně najít na internetu. Každý rok můžou být nové a staré se přestávají vyrábět.

Mšice - jsou relativně lehký protivník, dost dobře reagují na postřik. Na druhou stranu pořád dokola znovu a znovu na rostliny útočí. Pro mě je problém pouze v tom, zda jsou rostliny v bytě nebo na zahradě. Problém je také u letněné rajčenky v zimě, protože v bytě mšice na postřik skoro nereagují. Používám postřik ze zásob již nevyráběného Metationu a to se doma stříkat nedá. Nově vyráběný Sumithion(taky už se nevyrábí-pozn. 2011) je už lepší, ale na domácí postřik to také není. Rostliny z domu musím vynést ven, postříkat, nechat hodně odvětrat a dát zase zpět.

Puklice - jsou dost úporný škůdce. Vyzkoušel jsem různé postřiky, ale pokud se neprovedou opakovaně, minou se všechny účinkem. Mě opět zabírá osvědčený Metation v několika opakovaných dávkách. Naposledy jsem vyzkoušel přípravek Savel na rostlinu, kterou nemám stále na očích a která byla dost silně zamořena puklicemi. Dle návodu jsem rostlinu opakovaně ošetřoval a výsledek byl skoro nulový. Popálili se mi přitom však mladé ještě ne zcela vyzrálé listy. Musím ovšem říct, že jsem puklice před postřikem mechanicky neodstranil a ani nestříkal saponátem pro narušení jejich ochraného povrchu. Někteří pěstitelé se jich a dalších škůdců zbavují vystavením rostlin malému mrazu po krátkou dobu.

Svilušky - s tímto škůdcem mám také bohaté zkušenosti, ale zatím vždy zabral  opakovaný postřik přípravkem OMITE. Nikdy se mi ve větším nerozšířily.

Molice - molice se mi např. objevily docela zákeřně a nečekaně  na granátovém jablku v bytě. Aplikovaný postřik Metationu je zlikvidoval, ale bohužel opadala podstatná část listů. Molice se vyskytnou i na zahradě, kde se při likvidaci metationem musí dávat pozor, aby postřik Metationu s dlouhou ochrannou lhůtou nezasáhl zeleninu.

Smutnice - na podzim se objevují na povrchu substrátu a létají po celé místnosti. Objevují se hlavně v nových substrátech použitých při přesazování. Jsou dost úporné. Chce to kypřit půdu, aby nebyla na povrchu vlhká, případně likvidovat chemicky

Slimáci - tento problém se mi zatím naštěstí nevyskytl, protože slimáci jsou agenti co cestují po zahradě a člověk nikdy neví co ráno najde za pohromu

Žížaly - protože rostliny jsem míval venku zapušťené v květináčích přímo do země, dostaly se do nich žížaly běžně. Žížaly ale mohou rostlině dost ublížit a tak se v poslední době snažím stavět rostliny tak, aby neležely přímo na zemi a žížaly se tam touto cestou nedostaly.

Kobylky - v mém případě jsem pouze jednou zaznamenal ožer rostliny kobylkou, která se na rostlině držela asi pět dní. Seděla přes den na špičce nahoře a postupně jsem pozoroval další ožrané listy. Pak sama zmizela a žádný další list už nebyl poškozen.

Mravenci- na zahradě je jich spousta. Mohou škodit hlavně tím, že roznášejí mšice a puklice po rostlinách, aby si je "pěstovali" a mohli sbírat medovici. Nebo se mi stalo, že na jednom místě jak kdyby vysávali stonek a tím ho postupně porušili:

Obrazek

Chloróza - to je můj docela velký problém. Ať dělám co dělám, pořád se znovu objevuje. Začal jsem pěstovat citrusy ve speciální zemině pro citrusy od AGRO CZ, je v ní ale velký podíl písku a je hodně vysíchavá. Přešel jsem na míchání  kupovaného zahradního substrátu , rašeliny a agroperlitu v poměru asi 2:2:1.Teď začínám zkoušet hnojení na list, tak uvidím, ale zatím se zlepšení projevilo jen u části semenáčků trifoliáty. často může být způsobeno slabým hnojením.

Postřik : Fytovit, hnojivo na citrusy

Výživa rostlin - poznat bez rozboru půdy, co rostlině chybí, je velmi obtížné. Já se snažím hnojit pravidelně jednou za týden dle návodu výrobce. Na citrusy používám jak speciální hnojivo, tak i jiná běžná hnojiva (např. Krystalon, Vegaflor, OBM..)   a na ostatní rostliny běžná hnojiva na pokojové a balkónové rostliny, kterých je nepřeberná řada. Citrusům tak dvakrát za sezónu přidám na povrch zeminy vrstvu rašeliny, případně přidám postřik Mikrolou . Na jaře ještě zapravím do povrchu rohovinu. Sice se často straší přesolením substrátu(což se může stát), ale na druhou stranu i nedostatečné hnojení může být častou příčinou špatného růstu.

Spálené listy od sluníčka- na jaře je třeba rostliny přenesené ven zvyknout na sluníčko. Vynést je za zamračeného počasí nebo je umístit do stínu. Jinak se spálí listy:

Obrazek

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář